Test osobowości czy temperamentu – w czym Ci może pomóc?

środa, 5 maja 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

temeperament

Test osobowości czy temperamentu – w czym Ci może pomóc?

 

Znając swój profil możesz lepiej dopasować ścieżkę kariery do swoich mocnych stron. Dzięki temu masz większe szanse uniknąć pomyłki czy niedopasowania do środowiska pracy. Jeśli zastanawiasz się jaki jesteś jakie masz możliwości przetwarzania, pomocne może być zdiagnozowanie Twojego temperamentu, który ma wpływ na to jak będziesz funkcjonować w pracy czy innych okolicznościach.

 

Temperament i osobowość nie zmienia się, kształtuje się kiedy dojrzewamy i pozostaje w takim kształcie przez resztę naszego życia. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie określić swoje cechy, a już na pewno nie w takim zakresie w jakim można to zdiagnozować za pomocą kwestionariusza.

 

Wyobraź sobie, że jesteś introwertykiem i melancholikiem – a trafiasz do pracy w obsłudze klienta – praca staje się dla Ciebie źródłem nieustającego stresu i frustracji. Czemu? Jeśli bliżej Ci do introwertyka, lepiej szukaj pracy gdzie nie będziesz miał do czynienia z tłumem ludzi, którzy czegoś od Ciebie chcą tu i teraz, ponieważ Twoje cechy predysponują Cię do pracy samodzielnej, skrupulatnej i o wiele lepiej sprawdzisz się jako np. informatyk czy grafik.

 

A jeśli byłbyś dajmy na to sangwinikiem – a trafiłbyś do pracy w obsłudze klienta, mogłoby się okazać, że sypałbyś żartami i był wsparciem dla każdego klienta, a szef nie wychodziłby z podziwu, że po 8 godzinach pracy nadal się uśmiechasz i masz chęci do działania.

 

"Za sprawą swojego temperamentu wyrobił sobie zdolność spokojnego, jasnego spojrzenia na własne porażki bo porażka trzeźwiła."

(Leonard Rosen, Głosy chaosu)

 

Jesteśmy różni, każdy z nas posiada zespół cech, które nie są ani złe ani dobre, po prostu w niektórych sytuacjach czy okolicznościach stają się bardziej lub mniej pożądane. Warto wiedzieć samemu jak pokierować swoim życiem unikając niepotrzebnych stresów czy porażek, wybierając środowisko pracy kompletnie niedopasowane do swoich możliwości. Nie znaczy to, że jesteś gorszy, a ktoś inny lepszy, po prostu posiada zespół cech, który sprzyja w danym miejscu.

Możesz dowiedzieć się kim jesteś, jaki jesteś, jaki jest twój temperament i osobowość. Wystarczy zgłosić się do poradni czy psychologa, który takie testy przeprowadzi i omówi, żebyś wiedział, co to oznacza.

 

Czasami wydaje nam się, że się świetnie sprawdzimy w czymś, mamy wystarczającą wiedzę merytoryczną, kompetencje i umiejętności, a mimo to jest nam źle. A ktoś inny ma mniejsze od nas kompetencje czy wiedzę a jest w stanie się odnaleźć w danym miejscu i robi to dobrze. Tym właśnie kieruje nasz temperament i osobowość.

 

Teraz, kiedy już to wiesz, nie musisz zastanawiać się czemu mimo wiedzy wciąż nie możesz sobie poradzić w danym zawodzie. Wszystko z tobą jest w porządku, po prostu to nie jest miejsce dla Ciebie.

Lepiej się zastanawiać czy sprawdzić? 

Co zyskasz?

Zyskasz wiedzę o sobie, samoświadomość. Kto zna swoje ograniczenia ten może lepiej zadbać o swoj dobrostan. Wie, którą drogą nie iść.

 

"Jeśli ktoś potrafi zaakceptować swój temperament i w oparciu o tę swoją naturę zbudować solidny charakter, będzie mógł stać się człowiekiem pożytecznym i prawym."

(Mirosław MalińskiTemperamenty – gdybym był inny, tobym siebie kochał)

 

Alicja Krawczyk
psycholog >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.