Ucz się szybciej i pamiętaj dłużej

czwartek, 5 lutego 2015

Przed Tobą ważny egzamin, prezentacja? A może po prostu chcesz się rozwijać i szybciej przyswoić nową wiedzę, bez "mega wkuwania"? Albo… zauważasz, że w pracy radzisz sobie coraz gorzej, bo Twoja pamięć już nie nadąża i coraz bardziej zawodzi? Jeśli masz problemy, by się skupić, a gdy uda Ci się przyswoić materiał, to po kilku dniach praktycznie nic nie pamiętasz, tzn. że…

 

Czas zainwestować w siebie
wzmocnić pamięć i poprawić osiągane wyniki!

Główną strukturą mózgu odpowiedzialną za mechanizm pamięci jest hipokamp – odpowiednik dysku twardego w komputerze. Pod wpływem pozyskiwania nowych informacji, zdobywania doświadczeń, głębszego poznawania otaczającej nas rzeczywistości w mózgu dochodzi do tworzenia ogromnej sieci połączeń synaptycznych między komórkami nerwowymi. Im jest ich więcej, tym pamięć lepiej funkcjonuje i jesteśmy bardziej kreatywni. Komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi umożliwiają neuroprzekaźniki m.in. acetylocholina - najbardziej istotny neurotransmiter dla utrzymania dobrej pamięci i sprawnego myślenia.

 

2 magiczne składniki na lepszą pamięć!

 

1. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią niezwykle ważny element centralnego układu nerwowego. Dbają o powstawanie nowych połączeń synaptycznych w mózgu. Gdy poziom kwasów DHA w hipokampie jest wyższy, komórki pamięci lepiej komunikują się ze sobą i wzrastają nasze zdolności zapamiętywania.

Składnik ten poprawia nie tylko pamięć osób starszych, ale również wzmacnia działanie pamięci roboczej i pozwala na osiąganie znacznie lepszych wyników w testach pamięci u młodych osób, będących u szczytu swoich zdolności intelektualnych.

Czym grozi zbyt niski poziom kwasów omega-3 w organizmie?

Może się to przełożyć m.in. na mniejszą objętość mózgu oraz pogorszenie pamięci wzrokowej i funkcji wykonawczych, tzn. trudniej nam rozwiązywać problemy i myśleć abstrakcyjnie.

 
 

W badaniu przeprowadzonym na 493 uczniach w wieku 7-9 lat wykazano, że dzieci, które nie otrzymywały odpowiednich dawek kwasów omega-3 słabiej radziły sobie z nauką czytania i cechowały się zdecydowanie gorszym zachowaniem – były bardziej niegrzeczne.

 

Aby temu zapobiegać zacznj jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie oraz przynajmniej 2-3 razy w tygodniu będę jadł tłuste ryby morskie, jak makrela, łosoś, śledź, które są bogate w kwasy omega-3 korzystnie wpływające na pamięć, wzrok i funkcjonowanie serca. Zawsze możesz także skorzystać z pomocy suplementacji Omega 3 concentrate - bogactwa kwasów omega-3 (DHA i EPA w idealnych proporcjach w 1 kapsułce).  

 

2.  Lecytyna

To z kolei naturalne źródło choliny niezbędnej do tworzenia acetylocholiny – neuroprzekaźnika mózgowego odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jak wykazały badania poprawia on pamięć długotrwałą i doskonale wpływa na proces uczenia się oraz zdolność odtwarzania zapamiętanych informacji. Może również ograniczać ryzyko wystąpienia demencji charakterystycznej dla choroby Alzheimera.

To dzięki działaniu choliny jesteśmy w stanie się skoncentrować, wykazać kreatywnością, błyskotliwością i sprytem. Z kolei przy jej niedoborach obserwuje się znaczne obniżenie sprawności umysłowej, spadek koncentracji, rozdrażnienie, a także mogą pojawić się stany lękowe.

 

Czy wiesz, że…

  •  informacje do mózgu przeciętnie docierają z prędkością 100 megabajtów/sekundę
  •  gdy rozumiemy czytaną treść, zapamiętujemy nawet 20-krotnie więcej niż „wkuwając na pamięć”.

 

Rekordy pamięci:

  • W 1967 roku mieszkaniec Ankary - Mehmed Ali Halici wyrecytował z pamięci 6666 wersetów Koranu, co zajęło mu 6 godzin i ani razu się nie pomylił,
  • Ateńczyk Temistokles żyjący w V i VI w. p.n.e. był chodzącą ewidencją ludności - znał twarze i nazwiska 20 000 Ateńczyków.

Dobra pamięć jest podstawą sukcesu we wszystkich dziedzinach życia. Każdy z nas jest obdarzony pamięcią, ale nie każdy w pełni potrafi ją wykorzystać.

 

 

 

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.