Żałoba w rodzinie

niedziela, 7 kwietnia 2019

Jak żyć po stracie?

Doświadczanie  straty jest powszechne. Jednak każdy doświadcza ją inaczej. Każdy inaczej na nią reaguje.

Żałoba to stan, który nas doświadcza, gdy za bardzo kochamy. Gdy przywiązujemy się emocjonalnie do ludzi, zwierząt, rzeczy. Żałoba to doświadczenie jakże indywidualne, to stan w którym miejsce ma smutek, żal, cierpienie. Żałoba to cena, jaką płacimy za miłość. Ale żałoba to również wyjątkowy proces adaptacji do nowego życia i do zmian, które ono przynosi.

Doświadczenie straty jest ogólnie znane, ale nasza reakcja jest na nią różna, tak jak różni my jesteśmy. Każdy człowiek inaczej odczuwa szczęście, radość, ale i ból i smutek. Inaczej odczuwa stratę, inaczej przeżywa żałobę. Dzieje się tak dlatego, że każdy jest indywidualny.

Bywa, że żałoba wydaje się być ciężarem ponad siły, bywa też że ulgą.

 

Od lat prowadzone są badania psychologiczne, w których zdobywane informacje  o żałobie, o jej przebiegu, pomagają ludziom przeżyć  psychiczny ból. Równocześnie zostało stworzone wiele mitów o żałobie, które zagrażają zdrowiu i życiu, sprawiając, że wiele osób ucieka w alkohol, środki uspokajające, czując samotność i porzucenie przez rodzinę oraz przyjaciół.

Żałoba to swoistego rodzaju doświadczenie, ważne, choć często przeżywanie w izolacji i w strachu, by nie ujawnić światu zewnętrznemu uczuć, które mogą być niezrozumiane i odrzucone.

 

Jak poradzić sobie z żałobą?

Jak zrozumieć mechanizmy jej funkcjonowania?

Mamy absolutne prawo do przeżywania emocji, które towarzyszą nam w żałobie. Mamy prawo do płaczu, złości, gniewu. Mamy prawo tęsknić. Mamy prawo chcieć lub nie chcieć. Mamy prawo milczeć. Mamy prawo krzyczeć. Mamy prawo nienawidzić. To czego doświadczamy, w żałobie, to proces żegnania się i jednocześnie przystosowania się do nowego etapu życia.

Jeśli sobie nie radzimy, nie wstydźmy się skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry albo grupy wsparcia dla osób w żałobie.

Żałoba to poczucie straty, która pojawia się nie tylko, gdy odchodzi ktoś bliski, ale również gdy doświadczamy utraty pracy, diagnozy choroby, sytuacji rozwodu czy też relacji z inną osobą.

Żałoba jest trudną drogą , pomogę Ci w niej towarzyszyć.


Hanna Świerczewska
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.