Zorganizuj się na wiosnę

czwartek, 14 marca 2013

Jak pokazują badania - jedną z największych różnic między bogatymi a biednymi jest to, w jaki sposób spędzają oni swój czas i wydają swoje pieniądze.

Co jest cenniejszym zasobem - czas czy pieniądze?

 

Niewiele osób się nad tym zastanawia, bo powszechnie obowiązuje model zarabiania polegający za zamienianiu pewnej ilości czasu na pewną ilość pieniędzy, więc wydawałoby się, że czas i pieniądze są mniej więcej podobnej wartości.

W rzeczywistości jednak, to czas jest najwartościowszym naszym zasobem, którego każdy ma dokładnie taką samą ilość dziennie. Możemy mieć więcej pieniędzy (np. zamiast 20 zł za godzinę zarabiać 1000 zł za godzinę), ale nie możemy mieć więcej czasu. Pomyśl, wszyscy wielcy ludzie, którzy żyją dziś na Ziemi mają dokładnie taki sam zasób czasu, jak Ty. 24 godziny na dobę.

Ulegamy też często złudzeniu, że czas nigdy się nam nie skończy. Jim Rohn ciekawie opowiadał o sposobie, na pozbycie się tego złudzenia. Powiedział: jeśli jeździsz ze swoim ojcem na ryby raz w roku i ma on jeszcze przed sobą dwa lata życia, to tak naprawdę nie masz jeszcze dwóch lat - masz dwa razy.

Zajmijmy się więc fundamentalną różnicą w spędzaniu czasu odróżniającą bogatych od biednych. Jest nią relacja ilości czasu spędzanego na rozrywce do czasu spędzanego na uczeniu się. Przeciętna osoba poświęca aż 50 godzin na rozrywkę na każdą godzinę, poświęconą na edukację. Im więcej ktoś przeznacza na edukację, a mniej na rozrywkę - tym bardziej zwiększa się jego możliwość zarabiania pieniędzy i tym bardziej prawdopodobne, że będzie bogaty (a przy okazji szczęśliwszy, zdrowszy, mający lepsze relacje itd.). Mówi się, że edukacja jest rozwiązaniem WSZYSTKICH PROBLEMÓW. Nawet problem głodu w Afryce najskuteczniej pomaga się rozwiązać edukując młode kobiety.

Jeden z moich mentorów mówi - pokaż mi, jak szanujesz swój czas, a powiem Ci, ile masz pieniędzy. Trzeba przyznać, że jesteśmy wszyscy naprawdę dobrzy w traceniu czy też zabijaniu czasu. Jeśli nie wiemy, czego chcemy - tracimy czas niejako automatycznie, bo co byśmy nie robili to nie przybliża nas to do naszych celów (bo ich nie ma).Im lepiej mamy zdefiniowane nasze cele - tym łatwiej zauważyć, że zamiast oglądania reklam w telewizji, lepiej byłoby przeczytać zmieniajacą życie książkę, czy pouczyć się angielskiego.

Nie ilość, ale jakość życia

Liczy się także JAKOŚĆ naszego czasu. Ktoś powiedział, że nie będzie codziennie przez godzinę ćwiczył, bo w ciągu iluś tam lat życia, skróci przez to swoje życie o 5 lat. Warto jednak zauważyć, że to ćwiczenie bardzo wpływa na jakość naszych pozostałych godzin w ciągu tego dnia, naszą odporność organizmu, zmniejsza się ryzyko chorób itd. Tak więc dzień, w którym ćwiczyliśmy rano nie może być porównywany z takim, w którym nie ćwiczyliśmy, bo będziemy mieli zupełnie inne samopoczucie w tych dniach, inną jakość życia.

A tak naprawdę - wszystko, co robimy jest spowodowane tym, że chcemy się lepiej poczuć. Dlatego wypełniamy nasz wolny czas rozrywką lub edukacją. Problem polega na tym, że o ile rozrywka daje krótkoterminową korzyść, o tyle edukacja buduje silne fundamenty pod długoterminowe rezultaty i podniesienie poziomu szczęścia, które zostanie z nami już na zawsze w postaci wysokiego poczucia własnej wartości, czy też poczucia bezpieczeństwa, bo wiemy, że jesteśmy sobie w stanie poradzić finansowo.

Czas może być naszym przyjacielem lub wrogiem. Od czego to zależy? Od jakości naszych nawyków. Jeśli nasze nawyki powodują, że wraz z upływem czasu stajemy się zdrowsi, bogatsi, dojrzalsi, szczęśliwsi itd. - czas działa na naszą korzyść.

Jeśli jednak wraz z upływem czasu pogarszamy nasze zdrowie, coraz bardziej się zadłużamy, utwierdzamy się w sabotujących nasz sukces przekonaniach, coraz bardziej cierpimy - czas jest naszym śmiertelnym wrogiem.

Powinniśmy więc, po pierwsze, przypatrzeć się dokładnie naszym nawykom i ich skutkom i ciągu następnych 10, 20 a może i 50 lat, a także robić mierzalne postępy w rozsądnym czasie. Jak pyta Jim Rohn - ile lat powinno dziecko chodzić do 4 klasy podstawówki? Rok! Dorośli jednak nie mając takich klarownie wyznaczonych oczekiwań rozwoju często zapuszaczją się i niejako chodzą do tej 4 klasy przez np. 15 lat. Niektórzy mówią, że mają np. 20 lat doświadczenia zawodowego, gdy tak naprawdę mają jeden rok powtórzony 20 razy.

 

Jeśli nie wzrastamy - obumieramy. To takie prawo przyrody.


Czyli ważna sprawa - róbmy mierzalne postępy w rozsądnym czasie. Warto sobie w tym kontekście odpowiedzieć:

  • Ile książek przeczytałem w ciągu ostatniego kwartału?
  • Ile pieniędzy zaoszczędziłem i zainwestowałem?
  • O ile zwiększyłem swój dochód?
  • O ile ulepszyłem swoje umiejętności?
  • O ile zwiększyła się moja stawka godzinowa?
  • O ile rozbudował się mój biznes?
  • Jakie konkretnie postępy zrobiłem w kierunku zrealizowania mojej wizji wymarzonego życia?

 

Utrata kontroli

 

Mówiliśmy już, że złe nawyki i brak rozwoju powodują, że czas może stać się naszym wrogiem. Jednym z innych niezwykle ważnych czynników jest brak dojrzałości emocjonalnej. Objawia się on na przykład traceniem czasu na próbę kontroli tego, co nie podlega naszej kontroli.

Ludzie, którzy nie mają dojrzałych granic - nie widzą zbyt dokładnie, gdzie kończy się strefa ich wpływów (za którą odpowiadają w 100%) i zaczyna niekontrolowane przez nich pole (0% kontroli). Próbują więc kontrolować zachowania czy decyzje innych ludzi, mówią, co "powinni" zrobić politycy, co "powinni" zrobić pracodawcy, jaka "powinna" być pogoda itd.

Straszna strata czasu i energii. Zajmijmy się tym, nad czym mamy pełną kontrolę, czyli naszymi decyzjami i przestańmy próbować kontrolować to, co poza naszą kontrolą lub wiecznie się tym zamartwiać.

Podsumowując - jeśli chcesz zmierzać w kierunku bogactwa - miej cele, przeznaczaj swój czas na edukację, zadbaj o to, by Twój czas był wysokiej jakości (dbając o zdrowie i otaczanie się wspaniałymi ludźmi), posiadaj nawyki, które umożliwiają Ci robienie mierzalnych postępów w rozsądnym czasie, zajmuj się tym, co jest pod Twoją kontrolą i odpuść sobie martwienie się o rzeczy będące poza nią.Sebastian Schabowski
Twórca serwisu Osiagacz.info

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.