Napisz do Kasi... czyli psycholog sam sobie winien

wtorek, 5 kwietnia 2011

:: Konsultacje on-line - decydując się na zakup 2 konsultacji psychologa lub seksuologa otrzymasz 1 konsultację GRATIS.

 

 

Chcę Ci się do czegoś przyznać... Z racji swojego wykształcenia wizyta u psychologa jest dla mnie tak samo naturalna, jak pójście na wizytę do okulisty czy dentysty. Po prostu jeśli zdrowie mi szwankuje, wybieram specjalizację i lekarza, który prowadzi praktykę dla danego schorzenia, umawiam się na wizytę, podczas której omawiamy to co najważniejsze dla mojego zdrowia.

 

Myślę, że większość jeśli nie wszyscy psycholodzy tak podchodzą do tego tematu - bo psycholog, to po prostu specjalista, który pomaga rozwiązywać problemy zdrowotne. Tyle, że dotyczące zdrowia psychicznego.

 

Każdy e-mail napisany przez psychologa do Klienta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za losy, życie drugiego człowieka. Słowo pisane ma mocniejszy wydźwięk niż mówione.

Wiem, że nasi klienci  naprawdę nam ufają i potrzebują wskazania kierunku i pomocy, czasami „wygadania się”. Pokładają w nas nadzieję.

 

Jest jednak poważne "ale" -  to, że my psycholodzy traktujemy pomoc psychologiczną, jako coś zupełnie naturalnego, wcale nie oznacza, że inne osoby myślą na ten temat tak samo.



Uświadomiła mi to ostatnio koleżanka anglistka, sprawująca kierownicze stanowisko w jednej z warszawskich firm. Zmaga się z problemami w związku (ciężko jej dogadać się z partnerem, który stanowi jej kompletne przeciwieństwo i kłócą się już niemal o wszystko), ma problem z zabieraniem głosu w dyskusjach firmowych (mimo, że właściwe pokierowanie dyskusją buduje jej służbowy autorytet) i notorycznie sprzecza się ze swoją matką mieszkają ponad 40 km od niej (ale mimo to bez 2-3 codziennych rozmów telefonicznych nie są w stanie się obejść).

 

Asia chciałaby rozwiązać te problemy i wiele razy już rozmawiała o nich z zaufanymi przyjaciółmi. Niestety, nikt nie miał dla niej dobrej rady. Jedni utwierdzali ją w przekonaniu, że tak jest świat skonstruowany, że problemy są zawsze, inni mimo, że radzili co ma zrobić, okazywali się złymi doradcami i jak robiła to co jej doradzali zawsze źle na tym wychodziła, jeszcze inni chcąc ją rozruszać proponowali imprezy, na których mogłaby się wyluzować.

 

W związku z tym Asia zaczęła myśleć, że skoro tak wiele zaufanych osób już jej doradzało i nic dobrego z tego nie wyszło, to pójście do psychologa też nic nie zmieni, bo przecież nie dość, ze psycholog jest obcą osobą, nie zna jej w ogóle, to co może dobrego wnieść w jej życie?

 

Chciałaby być potraktowana delikatnie i z sympatią, ale nie ma zbyt dobrego zdania o większości lekarzy, których uważa za gburów, traktujących pacjentów z wyższością i jak "przypadek" do zdiagnozowania, a nie jak czującego i wrażliwego człowieka.

 

Poza tym boi się, że idąc do kliniki psychologicznej czy prywatnego gabinetu ktoś ją zobaczy i będzie się czuła zawstydzona. Nikt przecież nie lubi mieć przyklejonej etykiety "wariata" chodzącego do "lekarza dla czubków". 

 

Mimo to zadzwoniła do mnie i zapytała czy mogę jej kogoś polecić.

 

Napisz do Kasi... czyli psycholog sam sobie winien

Szczerze się zdziwłam, że Asia boi się iść do psychologa, ponieważ wydawało mi się, że w czasach w których niemal w każdej gazecie jest rubryka z wypowiedziami psychologów, półki w księgarniach uginają się od poradników psychologicznych, w programach telewizyjnych psycholog to niemal obowiązkowa postać, a rynek szkoleniowy zdominowały warsztaty uczące umiejętności psychologicznych, ktoś może bać się wizyty u psychologa.

 

Asia zapewne jest jedną z bardzo wielu osób zmagających się z trudnym do siebie problemem, które mimo dostępności do pomocy psychologicznej nie korzystają z niej. To tak jakby mieć dentystę w budynku obok, kilka ubytków do zaplombowania i mimo to, nie skorzystać z pomocy specjalisty, tylko pozwalać, aby własne uzębienie w szybkim czasie przeszło do historii. Koszt późniejszego leczenia, czy też stomatologii estetycznej będzie tysiąckrotnie droższy, niż zaplombowanie 2-3 dziur. Niestety wiele osób ma takie podejście.

 

Paradoksalnie spsychologizowanie naszego życia sprawia, że zaczynamy lekceważąco podchodzić i do zawodu psychologa jak i realnej pomocy, której rzeczywiście mógłby udzielić.

Ktoś, kto przeczytał przykładową poradę eksperta z typowej gazety, zawierającą tylko kilka trywialnych zdań dotyczących palącego problemu klienta, ma prawo czuć się rozgoryczony i sfrustrowany, bo nie tego oczekiwał. Oczekiwał potraktowania SERIO, a nie kilku banalnych zdań, które tak naprawdę niewiele wnoszą do jego życia.

 

Niestety czesto taki list pisany przez kogoś do gazety zawiera tylko wyrywek informacji, lub jakieś krótkie stwierdzenie. Z tego też powodu psycholog nie znając całej historii, a tylko jej mały fragment, mimo jak najlepszych chęci,  nie jest w stanie  udzielić szczegółowe, mocno zindywidualizowanej odpowiedzi.

 

Na czym polega profesjonalna konsultacja psychologiczna?


To doświadczenie, które trudno porównać z czymkolwiek innym. Jest głębokie i zmieniające życie. Niektórzy mówią, że to jak odbycie studiów, których przedmiotem jesteś Ty sam.



Najkrócej mówiąc polega ona na dialogu z psychologiem. Głosowym za pośrednictwem skypa jeśli chcesz szybkiej konsultacji w palącym problemie lub e-mailowym w którym szczegółowo opisujesz swoje najtrudniejsze problemy, potrzeby i troski.



W odpowiedzi psycholog  zadaje Ci pytania, które nigdy nie przyszłyby Ci normalnie do głowy i wspólnie przedzieracie się przez kolejne warstwy Ciebie, przez Twoje nieświadome wymówki, racjonalizacje, które są w Tobie, aż wreszcie docieracie do źródła problemu, Twoich prawdziwych lęków i potrzeb.

 

Konsultacje to jedno z najpotężniejszych narzędzi rozwoju osobistego.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie zmienić swoje życie na plus - konsultacje z psychologiem on-line są jednym z absolutnie kluczowych sposobów, które powinieneś użyć do tego celu.



Niesamowita wartość konsultacji psychologicznych wynika również z tego, że dostarczają nam pewnego odczucia, którego bardzo potrzebujemy i którego prawie NIGDY nie dostajemy. Poczucia bycia wysłuchanym, zrozumianym i zaakceptowanym. Jeśli chcesz, żeby ktoś Cię WRESZCIE wysłuchał, zrozumiał i zaakceptował to tym kimś stanie się dla Ciebie psycholog. Dzięki niemu poczujesz się bezpiecznie, mimo że będziecie rozmawiali czy pisali o trudnych dla Ciebie sprawach. To jedna z wielu wielkich zalet kontaktów z psychologiem.



Celem konsultacji psychologicznych jest takie wspomożenie Twojego myślenia właściwymi pytaniami i wiedzą psychologa, byś SAM znalazł rozwiązanie swojego problemu.



W sobie



To możliwe. I to najlepsze rozwiązanie, bo w pełni z Tobą zgodne.



Konsultacje psychologiczne pomagają rozwiązać dokładnie TWOJE problemy, nie jak np. książki które opisują ogólnie jakieś zagadnienia. Konsultujący Cię psycholog jest skoncentrowany tylko i wyłącznie na Tobie. Tylko TY jesteś w centrum.


Kiedy zrozumiesz co Cię ogranicza i powstrzymuje przed prowadzeniem życia w taki sposób w jaki chcesz,  odblokujesz się i będziesz mieć takie rezultaty w danej dziedzinie życia, jakie tylko chcesz i jakie są możliwe dla człowieka.

 

Dlaczego warto konsultować się z psychologiem przez e-mail?


To trochę jaki pisanie książki psychologicznej, która używa wszystkich dostępnych współczesnym psychologom idei i narzędzi, by pomóc Ci rozwiązać dokładnie TWÓJ problem.


Możesz iść do księgarni i kupić książkę na temat problemów podobnych do Twojego. Znajdziesz w niej może 5 bardzo przemawiających do Ciebie zdań. Odkryć. Takich, że sobie wydrukujesz i powiesisz nad łóżkiem.



Teraz wyobraź sobie, że w konsultacji prowadzonej  przez e-mail prawie KAŻDE zdanie psychologa ma dla Ciebie taką wartość, jak te 5 najcenniejszych i najcelniejszych idei z książki.



Będziesz szczerze zdziwiony.

 

 

Dodatkowo otrzymujesz takie  korzyści,  jak:

totalna anonimowość i zero stresu - nie musisz spotykać psychologa twarzą w twarz

masz wiele czasu, by naprawdę przemyśleć, co chcesz napisać (możesz opisać swój problem nawet na kilkunastu stronach - samo to przynosi ulgę)

masz wiele czasu, by wielokrotnie przeczytać i przemyśleć wypowiedź psychologa - nic Ci nie umknie, masz potem również do czego wracać za jakiś czas sprawdzając swoje postępy


dostępność (możesz być gdziekolwiek, pora dnia nie ma znaczenia itd.)

cena - trudno sobie wyobrazić tańszą opcję zajęć psychologicznych, która jednocześnie ma wszystkie te wszystkie korzyści, a kosztuje 1/3 tego co zajęcia stacjonarne,

na Twoje zgłoszenie odpowiadają psychologowie doświadczeni w pomocy on-line, którzy pracują w ten sposób minimum rok. Masz pewność, że każda konsultacja kosztuje dużo czasu, uwagi i zaangażowania specjalisty, który Ci odpowiada.

 

Ta pomoc sprawi, że poparwi Ci się Twoje samopoczucie, zyskasz wiarę w siebie i własne siły.

 

Co więcej każdy psycholog, który prowadzi zajęcia sam przeszedł własną terapię, więc dokładnie wie jak trudno jest podzielić się z kimś osobistymi przeżyciami.

 

W Psychoradzie każdego człowieka traktujemy w sposób całościowy -  uwzględniając jego psychikę, emocje, ciało i wymiar duchowy. W swojej pracy stosujemy osiągnięcia współczesnej psychologii i psychoterapii, jak również pracę z ciałem poprzez polecanie odpowiednich ćwiczeń.

 

Ale przede wszystkim respektujemy standardy zawodowe i kodeks etyczny psychologa. Nie bez powodu zdecydowała się z nami współpracować jedna z największych sław psychoterapii pani psycholog Zuzanna Celmer.

 


Dołącz do osób, zadowolonych ze swojego życia!

Pozwól samemu sobie przekonać się, że Twoje życie, może stać się takie, jak chcesz.
Szczęśliwsze życie jest na wyciągnięcie ręki.

Przekonaj się o tym >>

 

Pozdrawiam Cię serdecznie
Aneta Styńska
Właścicielka Psychorada.pl

 

PS Od dzisiaj przez cały tydzień będziemy publikować artykuły i poradniki na temat konsultacji psychologicznych. Czytaj newsy w Psychoradzie lub "Polub nas" na Facebooku :)

  

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.