Trójkąty w związkach ? dlaczego szukamy szczęścia poza związkiem

terapia parZdrada jest bardzo powszechnym problemem, a w dodatku nigdy przed rozpowszechnieniem się internetu i aplikacji mobilnych nie była tak popularna. Można wręcz powiedzieć, że skok w bok stał się formą modnej rozrywki, choć nie utracił nic ze swojej nienaturalności i wcale nie jest tak, jak może się wydawać, iż wzrosło społeczne przyzwolenie na tego rodzaju zachowania.

 

Z pewnością natomiast wcale nie zwiększyła się tolerancja partnerów. Bardzo standardowe są też zwykle reakcje na zdradę: płacz, gniew, smutek, ale też najczęściej padają słowa „tym razem ci wybaczę”. I tutaj pojawia się kłopot. Wybaczanie jest oczywiście gestem szlachetnym i można odebrać to jako próbę uratowania związku, dania drugiej szansy, jednak problem tak naprawdę wcale nie został rozwiązany, przynajmniej w większości przypadków.

 

Zdrada i wybaczenie

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w celu pozostawienia świeżych ran w spokoju, partnerzy rzadko próbują dochodzić, co było przyczyną zdrady. Jeśli było to zupełnie przypadkowe, to może uda się samodzielnie problem pokonać, ale zdecydowanie częściej źródła poszukiwań miłości poza związkiem tkwią w samym związku. Może to być – i często jest – nieusatysfakcjonowanie seksualne jednego z partnerów. W takim przypadku najczęściej bez konsultacji z seksuologiem niewiele da się zrobić. Niekiedy jednak problemy są innej natury i można je zapisać to ogromnej grupy „niezgodności charakterów”. Rzecz jasna to jeszcze za mało, aby przesądzać o przyczynach zdrady, ale trójkąty w związkach często są w parach, w których partnerzy ze sobą nie rozmawiają, a więc siłą rzeczy ich relacja jest bardzo płytka, powierzchowna, nie angażuje ich emocjonalnie z różnych powodów. Terapia par pozwala takie powody wskazać i rozpocząć prace nad załagodzeniem sytuacji.

 

Zdrada i co dalej

Partnerzy są skłonni do poszukiwania satysfakcji poza związkiem, jeśli ten nie zaspokaja ich potrzeb. Samo wybaczenie zdrady to więc za mało – trzeba jeszcze zadbać o to, aby związek stał się pełniejszy. Bez wyeliminowania przyczyn niezadowolenia, bardzo trudno jest usunąć jego objawy. Zdradę należy potraktować – i owszem – jako problem sam w sobie, ale także jako objaw jeszcze głębszych kłopotów, które mogą być zupełnie nieuświadomione, a jakie w ten czy inny sposób przyczyniają się do osłabienia związku. Właśnie dlatego, że niekiedy trudno te przyczyny zidentyfikować, warto skorzystać z pomocy psychologa, seksuologa lub terapeuty.

 

Czy problem udaje się usunąć?

Zwykle tak. Należy jednak pamiętać, że każda zdrada, nawet wybaczona, osłabia relacje międzyludzkie, burzy budowane z trudem i często przez długie lata zaufanie, powoduje, iż partnerzy mogą zamykać się nawzajem na swoje potrzeby. Dopiero po rozmowie z terapeutą okazuje się, jaka była prawdziwa natura problemu i że zdrada była tylko punktem kulminacyjnym, do którego nigdy by nie doszło, gdyby partnerzy wcześniej zainteresowali się bliżej kondycją własnego związku. Rozmowa z terapeutą jest więc dobrym pomysłem także wtedy, kiedy coś zaczyna się psuć, żeby nie dopuścić do rozpadu związku.

 

Pozdrawiamy serdecznie
Psycholodzy i seksuolodzy z Psychorada.pl

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków