Trójkąty w związkach ? dlaczego szukamy szczęścia poza związkiem

poniedziałek, 8 lutego 2016

terapia parZdrada jest bardzo powszechnym problemem, a w dodatku nigdy przed rozpowszechnieniem się internetu i aplikacji mobilnych nie była tak popularna. Można wręcz powiedzieć, że skok w bok stał się formą modnej rozrywki, choć nie utracił nic ze swojej nienaturalności i wcale nie jest tak, jak może się wydawać, iż wzrosło społeczne przyzwolenie na tego rodzaju zachowania.

 

Z pewnością natomiast wcale nie zwiększyła się tolerancja partnerów. Bardzo standardowe są też zwykle reakcje na zdradę: płacz, gniew, smutek, ale też najczęściej padają słowa „tym razem ci wybaczę”. I tutaj pojawia się kłopot. Wybaczanie jest oczywiście gestem szlachetnym i można odebrać to jako próbę uratowania związku, dania drugiej szansy, jednak problem tak naprawdę wcale nie został rozwiązany, przynajmniej w większości przypadków.

 

Zdrada i wybaczenie

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w celu pozostawienia świeżych ran w spokoju, partnerzy rzadko próbują dochodzić, co było przyczyną zdrady. Jeśli było to zupełnie przypadkowe, to może uda się samodzielnie problem pokonać, ale zdecydowanie częściej źródła poszukiwań miłości poza związkiem tkwią w samym związku. Może to być – i często jest – nieusatysfakcjonowanie seksualne jednego z partnerów. W takim przypadku najczęściej bez konsultacji z seksuologiem niewiele da się zrobić. Niekiedy jednak problemy są innej natury i można je zapisać to ogromnej grupy „niezgodności charakterów”. Rzecz jasna to jeszcze za mało, aby przesądzać o przyczynach zdrady, ale trójkąty w związkach często są w parach, w których partnerzy ze sobą nie rozmawiają, a więc siłą rzeczy ich relacja jest bardzo płytka, powierzchowna, nie angażuje ich emocjonalnie z różnych powodów. Terapia par pozwala takie powody wskazać i rozpocząć prace nad załagodzeniem sytuacji.

 

Zdrada i co dalej

Partnerzy są skłonni do poszukiwania satysfakcji poza związkiem, jeśli ten nie zaspokaja ich potrzeb. Samo wybaczenie zdrady to więc za mało – trzeba jeszcze zadbać o to, aby związek stał się pełniejszy. Bez wyeliminowania przyczyn niezadowolenia, bardzo trudno jest usunąć jego objawy. Zdradę należy potraktować – i owszem – jako problem sam w sobie, ale także jako objaw jeszcze głębszych kłopotów, które mogą być zupełnie nieuświadomione, a jakie w ten czy inny sposób przyczyniają się do osłabienia związku. Właśnie dlatego, że niekiedy trudno te przyczyny zidentyfikować, warto skorzystać z pomocy psychologa, seksuologa lub terapeuty.

 

Czy problem udaje się usunąć?

Zwykle tak. Należy jednak pamiętać, że każda zdrada, nawet wybaczona, osłabia relacje międzyludzkie, burzy budowane z trudem i często przez długie lata zaufanie, powoduje, iż partnerzy mogą zamykać się nawzajem na swoje potrzeby. Dopiero po rozmowie z terapeutą okazuje się, jaka była prawdziwa natura problemu i że zdrada była tylko punktem kulminacyjnym, do którego nigdy by nie doszło, gdyby partnerzy wcześniej zainteresowali się bliżej kondycją własnego związku. Rozmowa z terapeutą jest więc dobrym pomysłem także wtedy, kiedy coś zaczyna się psuć, żeby nie dopuścić do rozpadu związku.

 

Pozdrawiamy serdecznie
Psycholodzy i seksuolodzy z Psychorada.pl

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Chcesz mieć dostęp do większej ilości artykułów? Załóż bezpłatne konto i sprawdź co jeszcze zyskasz >>

 

Komentarze z Facebooka:

Napisz co myślisz - pytania i merytoryczne komentarze zawsze mile widziane!

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.