Kłótnia z bezradności. Da się ją wygrać?

poniedziałek, 8 lutego 2016

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

terapia parNie można wygrać kłótni. A jeśli ktoś ma wrażenie, że wygrał, to jego zwycięstwo jest tylko pozorne. W związkach kłótnie nie mogą mieć zwycięzcy, ponieważ to nie jest żaden rodzaj rywalizacji. Przede wszystkim musicie sobie uświadomić, że kłótnie nie dotyczą „ja” każdego z was, tylko „my”, które wspólnie tworzycie. Wygrać możecie więc tylko razem, a jeśli wygrywa tylko jedno z was, to przegrywacie oboje.

 

Bezradność w kłótni

To właśnie problem kłótni z bezradności: „mam inne zdanie na wiele tematów niż mąż, często się kłócimy, ale on jest uparty jak osioł i nic do niego nie dociera”. Czy naprawdę właśnie Ty musisz mieć ostatnie słowo? A może się mylisz?

Kłótnia jest

  • aktem ścierania się poglądów
  • i kształtowania wspólnego zdania.

Bez tego drugiego członu powstaje najwyżej definicja krzykactwa, a to jest kompletnie bezpłodne i przy okazji bezsensowne, atakże bardzo wyniszczające emocjonalnie. Celem kłótni jest osiągniecie konsensusu. Różnica zdań jest tym, co pozwala budować wasz związek i doskonalić waszą relację, natomiast kłótnia często jest sposobem dochodzenia do tej doskonałości. Nie jest to sposób najlepszy, a tym bardziej nie jest jedynym możliwym, ale niestety tego w realnym życiu przeważnie uniknąć się nie da. Trzeba więc, skoro nie można wyeliminować kłótni całkowicie, nauczyć się z nich korzystać.

 

Jak korzystać z kłótni, czyli jak się kłócić?

To pytanie w istocie sprowadza się do innego: jak się kłócić? A żeby nie startować z negatywnym podejściem, zamieńcie to w „jak rozmawiać?”. Skuteczna komunikacja nie wydaje się szczególnie skrępowana protokołem ani licznymi zasadami, prawda? W praktyce natomiast nieświadomie każdy z nas realizuje pewne zasady, dzięki którym komunikacja jest przejrzysta, skuteczna, wyraźna i umożliwia wymianę poglądów oraz dochodzenie do konsensusu. Jednak dziś większość osób tak naprawdę nie umie rozmawiać. Jest olbrzymia różnica między „mówieniem” a „rozmawianiem” i tę różnicę trzeba zrozumieć, jeśli chcecie zbudować dojrzały związek.

 

Kto może pomóc w rozbudowaniu umiejętności skutecznej komunikacji? Doświadczenie uczy, że najskuteczniejsi są psychologowie, którzy prowadzą odpowiednie zajęcia, czy to w postaci kursów z komunikacji, czy też spotkań indywidualnych lub najlepiej terapii dla par. Przedstawienie zasad komunikacji inaczej, niż jako pustych reguł czy definicji jest tu konieczne, a ponieważ zwykle na takie szkolenia przychodzą pary mające już pewne problemy z dogadaniem się, możliwość uzyskania pomocy psychologa jest też jak w najwyższym stopniu znacząca. Warto jednak zauważyć, że takie szkolenia nie mają formy „pogadanek” z psychologiem – często bardziej przypominają zajęcia akademickie z teorii komunikacji, co jest doskonałym podejściem, ponieważ komunikacja jest gdzieś w połowie drogi między sztuką a nauką i odrobina definicji i krzta naukowej systematyki, jest tu jak najbardziej na miejscu. A dowodem na skuteczność takich szkoleń niech będą opinie ludzi, którzy właśnie dzięki nim zamienili kłótnie z bezradności, prowadzone bez sensu, ale z olbrzymim zacietrzewieniem, w narzędzie budowanie wspólnej, szczęśliwej przyszłości.

 

Komunikacja to sztuka, która przydaje się także poza czterema ścianami waszego domu.

 

Pozdrawiamy serdecznie
Psycholodzy i terapeuci z Psychorada.pl

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.