Kłótnia z bezradności. Da się ją wygrać?

poniedziałek, 8 lutego 2016

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

terapia parNie można wygrać kłótni. A jeśli ktoś ma wrażenie, że wygrał, to jego zwycięstwo jest tylko pozorne. W związkach kłótnie nie mogą mieć zwycięzcy, ponieważ to nie jest żaden rodzaj rywalizacji. Przede wszystkim musicie sobie uświadomić, że kłótnie nie dotyczą „ja” każdego z was, tylko „my”, które wspólnie tworzycie. Wygrać możecie więc tylko razem, a jeśli wygrywa tylko jedno z was, to przegrywacie oboje.

 

Bezradność w kłótni

To właśnie problem kłótni z bezradności: „mam inne zdanie na wiele tematów niż mąż, często się kłócimy, ale on jest uparty jak osioł i nic do niego nie dociera”. Czy naprawdę właśnie Ty musisz mieć ostatnie słowo? A może się mylisz?

Kłótnia jest

  • aktem ścierania się poglądów
  • i kształtowania wspólnego zdania.

Bez tego drugiego członu powstaje najwyżej definicja krzykactwa, a to jest kompletnie bezpłodne i przy okazji bezsensowne, atakże bardzo wyniszczające emocjonalnie. Celem kłótni jest osiągniecie konsensusu. Różnica zdań jest tym, co pozwala budować wasz związek i doskonalić waszą relację, natomiast kłótnia często jest sposobem dochodzenia do tej doskonałości. Nie jest to sposób najlepszy, a tym bardziej nie jest jedynym możliwym, ale niestety tego w realnym życiu przeważnie uniknąć się nie da. Trzeba więc, skoro nie można wyeliminować kłótni całkowicie, nauczyć się z nich korzystać.

 

Jak korzystać z kłótni, czyli jak się kłócić?

To pytanie w istocie sprowadza się do innego: jak się kłócić? A żeby nie startować z negatywnym podejściem, zamieńcie to w „jak rozmawiać?”. Skuteczna komunikacja nie wydaje się szczególnie skrępowana protokołem ani licznymi zasadami, prawda? W praktyce natomiast nieświadomie każdy z nas realizuje pewne zasady, dzięki którym komunikacja jest przejrzysta, skuteczna, wyraźna i umożliwia wymianę poglądów oraz dochodzenie do konsensusu. Jednak dziś większość osób tak naprawdę nie umie rozmawiać. Jest olbrzymia różnica między „mówieniem” a „rozmawianiem” i tę różnicę trzeba zrozumieć, jeśli chcecie zbudować dojrzały związek.

 

Kto może pomóc w rozbudowaniu umiejętności skutecznej komunikacji? Doświadczenie uczy, że najskuteczniejsi są psychologowie, którzy prowadzą odpowiednie zajęcia, czy to w postaci kursów z komunikacji, czy też spotkań indywidualnych lub najlepiej terapii dla par. Przedstawienie zasad komunikacji inaczej, niż jako pustych reguł czy definicji jest tu konieczne, a ponieważ zwykle na takie szkolenia przychodzą pary mające już pewne problemy z dogadaniem się, możliwość uzyskania pomocy psychologa jest też jak w najwyższym stopniu znacząca. Warto jednak zauważyć, że takie szkolenia nie mają formy „pogadanek” z psychologiem – często bardziej przypominają zajęcia akademickie z teorii komunikacji, co jest doskonałym podejściem, ponieważ komunikacja jest gdzieś w połowie drogi między sztuką a nauką i odrobina definicji i krzta naukowej systematyki, jest tu jak najbardziej na miejscu. A dowodem na skuteczność takich szkoleń niech będą opinie ludzi, którzy właśnie dzięki nim zamienili kłótnie z bezradności, prowadzone bez sensu, ale z olbrzymim zacietrzewieniem, w narzędzie budowanie wspólnej, szczęśliwej przyszłości.

 

Komunikacja to sztuka, która przydaje się także poza czterema ścianami waszego domu.

 

Pozdrawiamy serdecznie
Psycholodzy i terapeuci z Psychorada.pl

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.